SerFresh

SINCE 2009

Hakkımızda

Serafressh, 2004 yılında dönemin gelişmekte ve büyükmekte olan dondurulmuş gıda sektöründe, önde gelen markaların satışını ve pazarlamasını yaparak ticari faaliyetine başlamıştır. Yaklaşık 5-6 yıl gibi bir süre zarfında gerek araç filosunu, gerek depolama alanlarını, gerekse istihdam alanını maksimum seviyeye çıkartarak bu alandaki yakaladığı başarıyı üretim sektöründe de gerçekleştirmek için gerekli pazar arayışına girmiştir.

Günümüzde tüketicilerin doğal ve katkısız, sağlıklı, faydalı ürünlere yöneldiğini gözlemleyerek; henüz ülkemizde ve dünyada bilinirliğinin az seviyede olduğu Adana Şalgamı’nın üretimine karar vermiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde Mersin’de hali hazırda bulduğu atıl bir tesisin gerekli tadilatlarını yaparak üretim sektöründeki ilk adımını atmıştır. Aynı zamanda, her zaman için farklılık yaratmayı tercih eden Serafressh, nasıl bir şalgam üreteceğine karar vermeden önce şalgam tüketicileri arasında yapmış olduğu araştırmalar neticesinde 1900'lü yıllarda tamamen doğal ve geleneksel yollarla annelerimizin ve o zamanın seyyar satıcılarının yaptığı şalgam suyunun özlemle talep edildiğini tespit etmiştir. Bu özlenen şalgam tadını, Serafressh kalitesiyle el değmeden şişeleyip ilk üretimine 2009 yılında başlamıştır.

Artan talepler doğrultusunda kapasitesini arttırmak için Adana’da yeni bir yatırım yapma kararı alıp, Adana Organize Sanayi Bölgesi çevresindeki 16 dönümlük arazisi üzerine, şalgamı en iyi şekilde üretmek için tam entegre tesisini kurup faaliyete geçmiştir.

12 yıldır sahip olduğumuz "Serafressh" markası, yargıtay tarafından "Sera" markasına benzediği kanaatine varıldı. Maalesef Türk hukuğuna sonsuz saygımızdan dolayı bu karara boyun eğmek zorunda kaldık. Bu nedenle “Serafressh” markamız hayatına “Serfressh” adı altında devam etmektedir. Her zaman en büyük önceliğimiz ilk günkü lezzetimizi, kalitemizi ve doğallığımızı değiştirmeden üretim yapmak olacaktır ve bu vizyonumuz hiçbir koşul altında değişmeyecektir.

© Serfressh Şalgam. Her hakkı saklıdır.